Efektivní využití energie ze slunce

otázky a odpovědi

1. Potřebuji koupit obyčejný elektrický 125 L bojler. Později bych však chtěl ohřívat vodu i fotovoltaikou. Co budu potřebovat na doplnění nebo předělání obyčejného bojleru?


Nebudete potřebovat vůbec nic, pokud si koupíte bojler od Logitexu. Bojlery mají dva samostatné okruhy. Jeden je (obyčejný) na elektřinu ze sítě a druhý je na elektřinu z fotovoltaických panelů. Jednoduchým pootočením termostatu vypnete okruh na fotovoltaiku a bojler funguje stejně jako obyčejný bojler. V budoucnu si kdykoliv připojíte do bojleru dva kabely a pootočíte termostatem, čímž aktivujete okruh na fotovoltaický zdroj a budete si ohřívat vodu ekologicky vyrobeným elektrickým proudem. A hlavně za něj nebudete nic platit. Nicméně pokud si nyní koupíte obyčejný bojler jiné značky, ten se předělat nedá.

 

2. Mohu napojit obyčejný bojler na fotovoltaické panely?

Ne! V žádném případě. Pokud to uděláte, tak jak to udělalo již několik kutilů, shoří Vám termostat a tepelné ochrany. Hrozí možnost požáru! Právě na to, aby systém bezpečně fungoval, využíváme patentované řešení LOGITEX, které je jedinečné na celém světě.

 

3. Jak se vypočítá potřeba TÚV pro domácnost?

V minulosti se počítalo při projektování objemu teplé vody pro domácnost s 50 L teplé vody ohřáté na 42°C na jednoho dospělého člověka denně. Dnes jsme úspornější a výpočet je stanoven na 36 L. Velký rozdíl je v tom, zda používáte koupel ve vaně nebo se jen sprchujete. Pokud se rádi koupete, musíte počítat minimálně o 50% větším objemem zásobníku. Uvedené neplatí při plynovém ohřevu zásobníku, kde je ohřev podstatně rychlejší než u elektřiny.


4. Jakou péči a údržbu během roku vyžaduje Váš ohřev vody?

Žádnou. Dva týdny po montáži budete zvědaví na dosaženou teplotu v ohřívači vody. Po tomto čase, kdy se přesvědčíte, že systém funguje výborně, zastavíte se u ohřívače, pouze pokud půjdete kolem něj a zkontrolujte teplotu vody.

 

5. Kde vyrábíte zásobníky vody LOGITEX?

Výrobcem bojlerů Logitex je česká firma s dlouholetou tradicí DZD Dražice.


6. Kde je nejlepší umístit fotovoltaické panely?

Kdekoliv kde svítí slunce a není žádný stín. Pokud by například stín z komína nebo stromu zastínil jeden panel, výkon se sníží u všech panelů, protože jsou zapojeny v sérii. Nejvýhodnější je vždy čelní orientace na jih ± 20°. Pokud byste se měli rozhodnout mezi JV a JZ, vždy je lepší jihovýchod, protože ráno je chladnější a čistá obloha. V létě se začínají tvořit mraky kolem oběda a proto je orientace JZ méně vhodná. Fotovoltaickým panelům škodí teplo. Fotovoltaické panely mají rády zimu, a proto při -30°C za slunečného dne může být výkon vyšší než za horkého letního dne. Pracují celý rok, což je jejich nesporná výhoda. Panely nemusí být uloženy na střeše.


7. Co dělají fotovoltaické panely, když se Váš bojler nahřeje a odpojí je?

Spí. Pokud nemají zátěž, neprodukují žádný proud. Napětí v nich ale je. Je však škoda nevyužít celou kapacitu výroby panelů. A právě proto jsme vyvinuli nový model M, který po nahřátí posouvá energii ven z ohřívače a ta se dá využít na ohřev vody v dalším ohřívači LOGITEX, nebo se připojí na měnič a ten dodává elektřinu do vnitřní sítě domu.


8. Je možné použít Vaše výrobky i v paneláku, kde máme vlastní plynovou kotelnu?

Ano, dá se použít všude tam, kde je potřeba teplé vody. V paneláku, v bytech, ve školách, úřadech, prodejnách, servisech, domech, prostě všude. V panelácích je limitujícím faktorem plocha střechy bez stínu. Propojení panelů s ohřívači vody LOGITEX je pouze pomocí kabelu, který může být veden v šachtě. Naše bojlery ve Vašem případě předehřívají studenou vodu, která je přiváděna do centrálního zásobníku.

© 2014 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode